Με… εσάνς από κίνημα κατά των αμβλώσεων, μέλη του κινήματος «Thessaloniki Animal Save» συγκεντρώθηκαν, ανήμερα της Τσικνοπέμπτης, με πλακάτ στα χέρια και συνθήματα στα χείλη, έξω από ψητοπωλεία στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, αποφασισμένοι να διαμαρτυρηθούν για την ευρεία κατανάλωση κρέατος.
«Δεν είναι φαγητό, δεν είναι παράδοση, τα ζώα πονάνε όπως κι εμείς», έγραφαν, μεταξύ άλλων, τα δίγλωσσα πλακάτ που ύψωσαν έξω από μαγαζιά στον άξονα της Αριστοτέλους, την ώρα που οι σχάρες… είχαν πάρει φωτιά!
Σύμφωνα με τα μέλη του κινήματος, η διαμαρτυρία ήταν πανελλαδική, αν και φέτος δεν υπήρξαν «παρατράγουδα», όπως εκείνα προ ετών στη Βαρβάκειο.
Διαβάστε επίσης: Έφοδος της αστυνομίας σε καφέ στη Ζάκυνθο για τον αντικαπνιστικό! Επεισόδια με θαμώνες – Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης (video)
Να υποθέσουμε ότι σκοπεύουν να ανανεώσουν το ραντεβού τους για τη Λαμπρή, κατά το… σούβλισμα του οβελία!
- Δείτε σχετικό βίντεο: