Νωρίς νωρίς ξύπνησαν από τη χειμερία νάρκη οι αρκούδες στο Νυμφαίο της Φλώρινας, εξαιτίας των υψηλών για την εποχή θερμοκρασιών που επικρατούν στο καταφύγιό τους.
Όπως ενημέρωσε ο «Αρκτούρος», εδώ και αρκετές ημέρες η Σάντι, η Μίρα, ο Ντουκ, ο Γιώργος, ο Μανώλης, ο Κυριάκος, η Τασούλα, η Κατερίνα και η Μπάρμπαρα περνούν αρκετές ώρες έξω από τις φωλιές τους διαισθανόμενες την άφιξη της άνοιξης, κάνουν τις πρώτες βόλτες τους και πλατσουρίζουν στις λιμνούλες.
Δείτε επίσης: Σκύλος επιτέθηκε σε 9χρονη στην Πρέβεζα και παραλίγο να της κόψει το πόδι
Ωστόσο, η διάθεσή τους για φαγητό δεν έχει επανέλθει ακόμη, κάτι που είναι φυσιολογικό καθώς διακόπτεται εντελώς κατά τη διάρκεια του ύπνου, όπως επισημαίνει η περιβαλλοντική οργάνωση. Το ξύπνημα των αρκούδων επιτρέπει από σήμερα Σάββατο την επίσκεψη στο καταφύγιο σε συγκεκριμένες ώρες και ημέρες.