Τη μνήμη του Ευγένιου Γκέραρντ τίμησε ο ΟΦΗ με αφορμή τα δύο χρόνια από το θάνατο του μεγάλου Ολλανδού τεχνικού.
Ο Γκέραρντ διετέλεσε προπονητής του ΟΦΗ την περίοδο 1985-2000 ενώ στη συνέχεια έκατσε στους πάγκους των ΑΠΟΕΛ (2001-02), Ηρακλή (2002-04) και Παναχαϊκής (2010).
Δείτε επίσης: Φιλικά στις ΗΠΑ ετοιμάζει η Εθνική Ελλάδος – Πιθανός προορισμός και η Κίνα
Μετά το πέρασμά του από την τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ, ερωτεύθηκε την Κρήτη όπου και διέμεινε για όλη του τη ζωή μέχρι και το θάνατό του στις 2 Ιανουαρίου του 2018.
Ο ΟΦΗ στο μήνυμά του ανέφερε: «Δύο χρόνια χωρίς εσένα, αλλά είσαι πάντα δίπλα μας…»