Ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε το όνομά του με «χρυσά γράμματα» στην ιστορία της Euroleague το βράδυ της 2ας Ιανουαρίου 2020.
Στον αγώνα Ολυμπιακός-Φενερμπαχτσέ, για την 17η αγωνιστική της Euroleague, ο αρχηγός του Ολυμπιακού χρειαζόταν 10 πόντους για να ξεπεράσει τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών της Euroleague.
Μετρούσε 9 πόντους, όταν 2:39 πριν τη λήξη, ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 80-90, έφτασε τους 12 πόντους στον αγώνα και έγινε ο νέος «βασιλιάς» της Ευρώπης μέσα στο ΣΕΦ, μπροστά στο φίλαθλο κοινό των «ερυθρόλευκων», αλλά και μπροστά στον πρώην προπονητή του στον Παναθηναϊκό και νυν της Φενέρ, τον πολυνίκη τεχνικό της διοργάνωσης, Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.
Δείτε επίσης: EuroLeague: Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 87-96
Ο “Kill-Bill” έφτασε τους 4.155 πόντους και εκθρόνισε από την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών στη Euroleague τον «βασιλιά» της Μπαρτσελόνα και της διοργάνωσης, Χουάν Κάρλος Ναβάρο (4.152).
Η κορυφή του πίνακα των σκόρερ είναι πλέον γαλανόλευκη, με τον Βασίλη Σπανούλη να «γράφει» το όνομά του, ενώ ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πρίντεζης ακολουθεί στην 3η θέση.
Oι δύο από τους τρεις πρώτους σκόρερ της Euroleague είναι δηλαδή Έλληνες και παίκτες του Ολυμπιακού. Να σημειωθεί πως ο Σπανούλης ευστόχησε και σε δίποντο λίγο αργότερα φτάνοντας τους 4.157 πόντους.
Ο θρύλος του Ολυμπιακού είναι πρώτος σε οκτώ κατηγορίες της Euroleague. Πρώτος στις ασίστ (με 1.474, μέσος όρος 4,6), στον δείκτη αξιολόγησης (με 3.927 βαθμούς, μ.ο. 12,39), στις εύστοχες, αλλά και στις εκτελεσμένες ελεύθερες βολές, (1078/1374, ποσοστό 78,4%), στα κερδισμένα φάουλ (1.491, μ.ο 4,7), στα λεπτά συμμετοχής (8.603, μ.ο 27:02’’), αλλά και… στα λάθη (998, μ.ο. 3,15) και στα εις βάρος του κοψίματα (212, μ.ο. 0,67).
Τέλος, ο Σπανούλης βρίσκεται στην τέταρτη θέση των συμμετοχών στη Euroleague. Έχει αγωνιστεί σε 318 αγώνες στη Euroleague και κυνηγά τον Φελίπε Ρέγες (346), τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο (341) και τον Παούλιους Γιανκούνας (329).