Ο αποκλεισμός είναι πάντα πικρός. Όμως για να αντιστρέψουμε το γνωστό «μότο» η αξία του νικητή δίνει… δόξα στον ηττημένο. Κάτι τέτοιο έγινε και στη νίκη του Νόβακ Τζόκοβιτς επί του Στέφανου Τσιτσιπά με 2-0 σετ.
Ο Στέφανος ήταν σοβαρός, διεκδίκησε το ματς και έδειξε έτοιμος για το δικό ραντεβού με την Ιστορία.
Ο Σέρβος χρειάστηκε 44′ για να φθάσει στο 6-3 στο πρώτο σετ, αλλά 68′ στο δεύτερο που κρίθηκε στο τάι μπρέικ (7-6). Από τη διάρκεια και το σκορ δείχνει ότι ο Τσιτσιπάς έβαλε όχι απλά δύσκολα, αλλά εμπόδια που δυστυχώς για τον Σέρβο δεν αποδείχτηκαν ανυπέρβλητα.
Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 4-0, 5-1, αλλά ο Τζόκοβιτς κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει (6-6), αλλά και να πάρει σετ και αγώνα.
Μετά το ματς ο Τσιτσιπάς στάθηκε στα δικά του λάθη, γεγονός που δείχνει ότι είχε πιστέψει ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει το ματς. Έσπευσε πάντως να δώσει ραντεβού για την επόμενη διοργάνωση, το 2028.