Ολυμπιακοί Αγώνες: Στις λεπτομέρειες η πρώτη ήττα της Εθνικής πόλη από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία

Το αήττητο της Εθνικής πόλο σταμάτησε στον αγώνα με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία (13-14).

Η ήττα ήταν πικρή και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο 1’14” πριν το τέλος του αγώνα ο Βλαχόπουλος μείωσε το σκορ σε 13-14. Ακολούθησαν δύο αποβολές για τους Έλληνες παίκτες, ενώ στην τελευταία και καθοριστική επίθεση δεν κατάφεραν να συνδυαστούν σωστά οι Παπαναστασίου και Βλαχόπουλος για να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι και να πάρουν τουλάχιστον ένα βαθμό.

Με νίκη η Ελλάδα η οποίσ  επί της ουσίας έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά, την εξασφάλιζε και μααθηματικά, αλλά την ενδιέφερε να κρατήσει την πρώτη θέση για να έχει προσιτό αντίπαλο στην επόμενη φάση. Τώρα οι Κροάτες μας έριξαν στη δεύτερη θέση.

Ρόλο έπαιξε και η διαιτησία που σε κρίσιμες αποφάσεις… βοήθησε τους Κροάτες.

Οι σκόρερ της Ελλάδας: Αργυρόπουλος 2, Γεννηδουνιάς, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος 2, Νικολαΐδης, Σκουμπάκης.
Οι σκόρερ της Κροατίας: Φάτοβιτς 3, Γιόκοβιτς, Λούνκαρ, Χαρκόφ 4, Κράκιτς 2, Βούκοβιτς, Μπούκιτς, Μάρινιτς.