BCL: Οι μάχες κάτω από το καλάθι πλήγωσαν τον Προμηθέα – Ήττα στην Πάτρα από τη Νίμπουργκ

Must Read

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρσι είχε κάνει την υπέρβαση με την πρόκρισή του στους «8» της BCL, είχε αποκλειστεί από την ισπανική Ουνικάχα Μάλαγα. Φέτος ξεκίνησε με ήττα τους αγώνες του στον όμιλο. Απέναντι στην Νίμπουργκ από τη Τσεχία ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Προηγήθηκε με επτά πόντους, αλλά η πρώτη περίοδος έληξε με τους Τσέχους στο «+1» χάρις στο εντυπωσιακό 8-0.

Από εκεί κι ύστερα κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και σταδιακά να αυξήσει τη διαφορά για να κλείσει τον αγώνα με νίκη 86-78.

Ο Προμηθέας μόνο στην τελευταία περίοδο κατάφερε να μη χάσει (19-19), αλλά εκεί όλα είχαν κριθεί.

Ουσιαστικά η μάχη κρίθηκε κάτω από τα καλάθια. Η Νίμπουργκ είχε 22 κερδισμένα επιθετικά ριμπάουν και ο Προμηθέας μόλις 6.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Καλατράβα, Ζουπάνοβιτς
Δεκάλεπτα: 23-24, 39-44, 59-67, 78-86
Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Πέρι 18 (2/5 τρίποντα), Λούντζης 6 (2/4 τρίποντα), Μπαζίνας 1 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κένι Γουίλιαμς 14 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάγιος, Άνταμς 5 (1/3 τρίποντα), Χρυσικόπουλος, Πρέκας, Βάρναντο 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 φάουλ, Ιβούντου 14 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 8 (5 ριμπάουντ), Κέι Τζέι Γουίλιαμς 2
Νίμπουργκ (Ταμπελίνι): Μπράουν 15 (1/3 τρίποντα), Μπιρτς 7 (1/4 τρίποντα), Σβόποντα 5 (1/2 τρίποντα), Μπίσοπ 12, Μικίσκα, Μπόχασικ 5 (1/6 τρίποντα), Σενάλ 3 (6 ασίστ), Σίζερ 16 (6 ριμπάουντ), Κριζ 2 (7 ριμπάουντ), Σάμεϊτ 12 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίλιχ 9 (3/5 τρίποντα), Τούμα
Ομαδικά στατιστικά
Προμηθέας: 11/25 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 23/30 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά, 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 21 φάουλ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ
Νίμπουργκ: 21/48 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 17/24 βολές, 49 ριμπάουντ (25 επιθετικά, 24 αμυντικά), 14 ασίστ, 26 φάουλ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ
Προσεχώς: Ράστα Βέχτα – Προμηθέας (9/10, 21:00), Γαλατάσαραϊ – Νίμπουργκ (8/10, 20:00).

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις τελευταίες & σημαντικές ειδήσεις.

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο κανάλι μας στο YouTube για να είστε πάντα ενημερωμένοι.

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο κανάλι μας στο Viber για να είστε πάντα ενημερωμένοι.

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο newsbreak.gr

Κάθε σχόλιο δημοσιεύεται αυτόματα. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα να αφαιρέσουμε συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια όπου τα εντοπίζουμε. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας φέρει την ευθύνη των όσων γράφει και το newsbreak.gr ουδεμία νομική ή άλλη ευθύνη φέρει.