Πακιστανός αξιωματούχος επιθεωρεί εργοστάσιο και συναντιέται με τους εργάτες και την εργοδοσία συζητώντας τα προβλήματα. Θεμιτό και λογικό θα πει κάποιος, εάν η συγκεκριμένη συνάντηση γινόταν σε κάποιο εργοστάσιο που βρίσκεται στο Ισλαμαμπάντ ή σε κάποια άλλη πακιστανική πόλη.
Όταν όμως διαπιστώνουμε ότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν αφορά το Καράτσι αλλά τα Ιωάννινα, τότε κάτι δεν πάει καλά σ’ αυτή τη χώρα.
![](https://www.newsbreak.gr/wp-content/uploads/2022/08/781D8C0A-C74F-4D12-B57C-C9ABA63DFD37.jpeg)
Διότι η συγκεκριμένη ενέργεια έγινε στην πασίγνωστη εταιρεία Νιτσιάκος, τα γνωστά «κοτόπουλα Νιτσιάκος» δηλαδή.
Εμείς το μάθαμε από ανάρτηση στον επίσημο λογαριασμό της πρεσβείας του Πακιστάν στην Ελλάδα.
Τι να σχολιάσεις άραγε; Ότι ένας αλλοδαπός διπλωμάτη ως επιτηρητής, περιδιαβαίνει την ελληνική επικράτεια και ελέγχει τα ελληνικά εργοστάσια, ακόμα και για εργασιακά θέματα; Με ποιο δικαίωμα; Το ελληνικό κράτος τι κάνει;
Μήπως η Ήπειρος έχει λύσει το πρόβλημα της ανεργίας και έχει την πολυτέλεια να εισάγει αλλοδαπούς εργάτες για να συμπληρώσει τα κενά;
Μήπως η Ελλάδα έχει τέτοιο εμπορικό πλεόνασμα που της δίνει την δυνατότητα να επιτρέπει σε ξένους εργάτες να αμείβονται με ελληνικό χρήμα και έπειτα να το εξάγουν στις χώρες προέλευσης τους;
![](https://www.newsbreak.gr/wp-content/uploads/2022/08/905039C4-1B6D-40ED-AD5A-17B9E913E65E.jpeg)
Ή μήπως απλά αυτοκτονούμε ως έθνος, βλέποντας ένα ανύπαρκτο κράτος και ασύδοτους εργοδότες αντί να λογοδοτούν έναντι της εθνικής ευθύνης που φέρουν, να χαριεντίζονται με πακιστανούς αξιωματούχους;