Στην αναστολή καθηκόντων ειδικευόμενου γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο της Κρήτης, προχώρησαν η διοίκηση της 7ης ΥΠΕ και η διοίκηση του νοσοκομείου, μετά την απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Πλημμελημάτων που τον έκρινε ένοχο, για υπόθεση ασέλγειας σε βάρος του ανήλικου παιδιού της πρώην συζύγου του.
Η υπόθεση είχε εκτυλιχτεί τον περασμένο Ιούνιο, όταν η ίδια η σύζυγος είχε καταγγείλει το περιστατικό στις Αρχές, έπειτα από τις αποκαλύψεις του γιου της.
Όπως αναφέρεται στο παραπεμπτικό βούλευμα με το οποίο ο γιατρός είχε καθίσει στο εδώλιο του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Ηρακλείου, ο κατηγορούμενος φέρεται ότι ασελγούσε σε βάρος του ανηλίκου από τα επτά του και σταμάτησε εννέα χρόνια μετά, όταν, πλέον, το παιδί είχε γίνει 16 ετών. Ωστόσο, ο ανήλικος αποκάλυψε όσα περνούσε στα χέρια του κατηγορουμένου, μόνο όταν εκείνος χώρισε με τη μητέρα του και έφυγε από το σπίτι.
Ομόφωνα ένοχος
Η δίκη άρχισε τον περασμένο Ιούνιο, με τον γιατρό να κρίνεται, ομόφωνα ένοχος για τις κατηγορίες βιασμού ανηλίκου, αποπλάνησης και κατάχρησης ανηλίκου σε ασέλγεια, με αποτέλεσμα να του επιβληθεί η συνολική ποινή κάθειρξης των 16 χρόνων.
Ο γιατρός, παρότι επέμενε για την αθωότητά του, καταδικάστηκε και σε δεύτερo βαθμό από το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων, με την απόφαση αυτή να γίνεται η αιτία της αναστολής των καθηκόντων του.
Διαβάστε επίσης: Στο έλεος των καταιγίδων η Αττική – Συστάσεις και μέτρα από την Πολιτική Προστασία
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση της 7ης ΥΠΕ Κρήτης, η διοικήτρια της Υγειονομικής Περιφέρειας ζήτησε από τον διοικητή του δημόσιου νοσοκομείου, στο οποίο ο συγκεκριμένος γιατρός απασχολείται ως ειδικευόμενος, να προβεί άμεσα σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες που προβλέπει η ισχύουσα νομοθεσία.