Τη διαμαρτυρία τους για την απόφαση απόσπασης και επανατοποθέτησης των αρχαιοτήτων στον σταθμό Βενιζέλου του μετρό Θεσσαλονίκης, θέλησαν να εκφράσουν μέλη της Κίνησης Πολιτών για την Προστασία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Για τον λόγο αυτόν τοποθέτησαν συμβολικά στο εργοτάξιο του μετρό, στην οδό Εγνατία, αφίσες με συνθήματα «Σας βλέπουμε» και «Κάτω τα χέρια σας από τα αρχαία».
Στο μεταξύ, ο πρόεδρος της Αττικό Μετρό Α.Ε., Νίκος Ταχιάος, μίλησε για την πορεία των εργασιών του μετρό στο Δημοτικό Συμβούλιο Καλαμαριάς.
Ο κ. Ταχιάος επανέλαβε πως τον Απρίλιο του 2023 θα είναι έτοιμη να λειτουργήσει η βασική γραμμή και, έξι μήνες μετά, η επέκταση της Καλαμαριάς, για την οποία, εξήγησε πως, η αρχική δημοπράτηση δεν περιελάμβανε καθόλου τις ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες. Σήμερα, πρόσθεσε, έχουν προχωρήσει οι Η/Μ μελέτες (για τις υπόλοιπες ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις) και μέσα στην άνοιξη θα γίνει ο διαγωνισμός, ώστε να προχωρήσουν οι εργασίες.
Διαβάστε επίσης: Τη Δευτέρα οριστικοποιείται η σύμβαση ΟΣΕΘ-ΚΤΕΛ-ΟΑΣΘ
Ωστόσο, υπάρχει η εκκρεμότητα με το εισιτήριο, όπως είπε ο κ. Ταχιάος, και διευκρίνισε πως, σε συνεργασία με το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, προωθείται η λύση του ψηφιακού συστήματος εισιτηρίου. Παράλληλα, ο κ. Ταχιάος τόνισε ότι η Αττικό Μετρό θα προχωρήσει στην προμήθεια 15 συρμών, προϋπολογισμού 108.000.000 ευρώ, απαραίτητων για τη λειτουργία της γραμμής επέκτασης της Καλαμαριάς.
Η συζήτηση για το μετρό ολοκληρώθηκε με την ομιλία του δημάρχου κ. Δαρδαμανέλη, ο οποίος, μεταξύ άλλων, τόνισε: «Μετρό χωρίς διανοιγμένη την οδό Πόντου θα είναι ένα μετρό μη λειτουργικό. Άλλωστε, είναι αστείο να ρισκάρουμε τη λειτουργικότητα ενός έργου 1,6 δισ. ευρώ, για απαλλοτριώσεις αξίας 12 εκατομμυρίων ευρώ».