Σπονδή στην Ελλάδα από τους Γάλλους διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων. Σε μια μοναδική χορογραφία ο «εξερευνητής» ταξιδιώτης στο χρόνο προσγειώθηκε στο γήπεδο, διέσχισε όλες τις ηπείρους για να ανακαλύψει στην Ελλάδα το φως των Ολυμπιακών Αγώνων.
Έκπληκτοι οι θεατές τον είδαν να… ανακαλύπτει τους Ολυμπιακούς Αγώνες, να παίρνει την ελληνική σημαία και να ακούγεται ο Εθνικός Ύμνος!
Την ίδια στιγμή 110 ιπτάμενοι» καλλιτέχνες εξερευνούσαν μέσα στο σκότος το… φως των Αγώνων. Ανακάλυψαν τη Νίκη της Σαμοθράκης, ενώ ακούστηκε και ο Ύμνος στον Απόλλωνα, τον θεό των φωτός.