«Αλλοι λένε ότι δεν είμαι επαρκώς δεξιά και άλλοι λένε ότι δεν είναι επαρκώς αριστερή» δήλωσε χθες η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαρόπουλου. Νομίζω ότι τα έχετε μπερδέψει. Αυτό που λένε οι περισσότεροι, αδιακρίτως πολιτικής ταυτότητας, είναι πως δεν είστε επαρκώς… πρόεδρος. Δεν σας εξέλεξε το Κοινοβούλιο ούτε για να είστε δεξιά ούτε για να είστε αριστερά. Σας εξέλεξε για αρχηγό του κράτους. Για να υπερασπίζεστε την πατρίδα και για να ενώνετε το έθνος. Πάνω από τα κόμματα.
Διαβάζω δεξιά και αριστερά για δυσαρέσκειά της Ηρώδου Αττικού, γιατί ο τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος δεν θα παραστεί στη δεξίωση για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Μα, είναι κανόνας. Πότε ο προηγούμενος Πρόεδρος δεν πηγαίνει σε δεξιώσεις της προεδρίας μετά την ολοκλήρωση της θητείας του. Ούτε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής πήγαινε στις δεξιώσεις Στεφανόπουλου ούτε ο Στεφανόπουλος στις δεξιώσεις του Παπούλια ούτε ο Παπούλιας στις δεξιώσεις του Παυλόπουλου.
Μόνο μία φορά έσπασε ο κανόνας: Οταν ο αείμνηστος Χρήστος Σαρτζετάκης πήγε στη δεξίωση του 2016 για να εκφράσει την εκτίμησή του στον Προκόπη Παυλόπουλο.
Έγκυρες Πηγές – Δημοκρατία
Ο Μητσοτάκης στο προσωπί ρης επέβαλε την αισθητική της ασχήμιας ως πολιτική ορθόρηρα. Μόνο ένας διαταραγμένος ψυχοπαθής θα διόριζε ΠτΔ μία πανάσχημη ανθελληνίδα.
Φτάνει τόσο κυρία από την Ξάνθη. Καιρός να αναλάβει κάποιος καλύτερος.
… μήπως λέω μήπως, ήρθε η ώρα να γίνει μία, πραγματική, δημοσκόπηση αν οι πολίτες θέλουν ως πρόεδρο την συγκεκριμένη κυρία;;;; Να δούμε και την άποψη των “υποζυγίων” ; Ε
Γιατί δεν μας ρωτά κανένας για ότι “βρωμιά” κάνουν!!! Ωραία την χρυσό πληρώσαμε για τις αποφάσεις της υπέρ των ολιγαρχων….