Ψυχρός και αμήχανα χαμογελαστός ο πρώην (πλέον) πρωθυπουργός έφτασε στο Ζάππειο για την καθιερωμένη δήλωση. Ξεκινώντας παραδέχτηκε την ήττα του και συνέχισε λέγοντας ότι θα σεβαστεί την λαϊκή ετυμηγορία και ότι συνεχάρη τον Κυριάκο Μητσοτάκη για την νίκη του.
Επίσης δήλωσε ευχαριστημένος διότι παραδίδει μία χώρα καλύτερη από αυτήν που παρέλαβε. Δεν παρέλειψε να κάνει έναν μικρό απολογισμό πεπραγμένων και «επιτυχιών» διευκρίνισε ότι δεν υπέστη το κόμμα του «στρατηγική» ήττα ενώ προανήγγειλε ότι θα υπερασπιστεί δυναμικά τα δικαιώματα του λαού από την θέση της αντιπολίτευσης.
O Αλέξης Τσίπρας, έδωσε το στίγμα των προθέσεών του για την επόμενη ημέρα και είπε:
«Οι πολίτες έκαναν τις επιλογές τους. Η λαϊκή ετυμηγορία είναι για μας απόλυτα σεβαστή. Στη δημοκρατία η εναλλαγή στη διακυβέρνηση αποτελεί την πεμπτουσία της Δημοκρατίας. Θα υποδεχτώ αύριο τον κ. Μητσοτάκη στο μέγαρο Μαξίμου, δεν θα επαναλάβω ότι έκαναν οι αντίπαλοί μας».
Αναφερόμενος στην επόμενη ημέρα είπε ότι:
«Ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι εδώ ισχυρός, από τη θέση της Αξιωματικής αντιπολίτευσης για να το αποτρέψει, εκδηλώσεις ρεβανσισμού απέναντι στις κοινωνικές κατακτήσεις… Η εκλογική επικράτηση της ΝΔ είναι σήμερα καθαρή. Το εκλογικό αποτέλεσμα ωστόσο, μόνο στρατηγική ήττα δεν είναι, όπως πολλοί επεδίωξαν και πολέμησαν για να συμβεί».
Περιέγραψε όμως και τον μετασχηματισμό του ΣΥΡΙΖΑ:
«Θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις ώστε ο ΣΥΡΙΖΑ και η Προοδευτική Συμμαχία να μετασχηματιστούν σε μια μεγάλη προοδευτική δημοκρατική παράταξη, με ευθύνη για το παρόν και το μέλλον του τόπου. Θα δουλέψουμε δε σκληρά, και με πείσμα, το επόμενο διάστημα, ώστε η νίκη της ΝΔ να αποδειχθεί και πρόσκαιρη. Θα είμαστε λοιπόν εδώ πιο έμπειροι και πιο δυνατοί για να συνεχίσουμε αυτόν τον αγώνα».
Ο κ. Τσίπρας είπε ακόμη ότι:
«Το 32% είναι εντολή μετασχηματισμού του ΣΥΡΙΖΑ με γοργά βήματα, από ένα κόμμα με τεράστια αναντιστοιχία μελών και ψηφοφόρων σε μια μεγάλη παράταξη σε ένα σύγχρονο και μαζικό αριστερό, προοδευτικό κίνημα με βαθιές ρίζες και ισχυρούς δεσμούς στον εργαζόμενο λαό και τη κοινωνία. Αυτούς τους δεσμούς θα σφυρηλατήσουμε το επόμενο διάστημα από τη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης».
Κλείνοντας διαβεβαίωσε τον ελληνικό λαό, ότι από τη θέση της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης:
«Θα είμαστε εδώ, παρόντες και παρούσες για να προστατεύσουμε τα συμφέροντα των ανθρώπων του μόχθου και της δημιουργίας. Θα ασκήσουμε υπεύθυνη αλλά ταυτόχρονα και δυναμική αντιπολίτευση, υπεράσπισης των μεγάλων κατακτήσεων του λαού μας τα τελευταία χρόνια. Υπεράσπισης των δικαιωμάτων και της φωνής των αδυνάμων, υπεράσπισης των αξιών μας. Και ταυτόχρονα θα προετοιμαστούμε ώστε πιο ώριμοι και με μεγαλύτερη εμπειρία και δύναμη να επιστρέψουμε σε θέσεις κυβερνητικής ευθύνης, όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου».